New York State Democratic Party

Our Party

Elected Officials


  • Lieutenant Governor


    Kathy Hochul

    Kathy Hochul

  • Attorney General


    Letitia James

    Letitia James

  • Comptroller


    Tom DiNapoli

    Tom DiNapoli

  • Assembly Speaker


    Carl Heastie

    Carl Heastie

  • Senate Majority Leader


    Andrea Stewart-Cousins

    Andrea Stewart-Cousins


Representatives

  • James Gaughran District 5
  • Kevin Thomas District 6
  • Anna Kaplan District 7
  • John E. Brooks District 8
  • Todd Kaminsky District 9
  • James Sanders, Jr. District 10
  • John Liu District 11
  • Michael Gianaris District 12
  • Jessica Ramos District 13
  • Leroy Comrie District 14
  • Joseph Addabbo District 15
  • Toby Ann Stavisky District 16
  • Simcha Felder District 17
  • Julia Salazar District 18
  • Roxanne Persaud District 19
  • Zellnor Myrie District 20
  • Kevin Parker District 21
  • Andrew Gounardes District 22
  • Diane Savino District 23
  • Jabari Brisport District 25
  • Brian Kavanagh District 26
  • Brad Hoylman District 27
  • Liz Krueger District 28
  • Jose M. Serrano District 29
  • Brian Benjamin District 30
  • Robert Jackson District 31
  • Luis Sepulveda District 32
  • J. Gustavo Rivera District 33
  • Alessandra Biaggi District 34
  • Andrea Stewart-Cousins District 35
  • Jamaal Bailey District 36
  • Shelley Mayer District 37
  • Elijah Reichlin-Melnick District 38
  • James Skoufis District 39
  • Peter Harckham District 40
  • Neil Breslin District 44
  • John Mannion District 50
  • Rachel May District 53
  • Samra Brouk District 55
  • Jeremy Cooney District 56
  • Sean Ryan District 60
  • Timothy M. Kennedy District 63
  • Fred Thiele District 1
  • Steven Englebright District 4
  • Philip Ramos District 6
  • Steve Stern District 10
  • Kimberly Jean-Pierre District 11
  • Charles Lavine District 13
  • Gina Sillitti District 16
  • Taylor Darling District 18
  • Judy Griffin District 21
  • Michaelle Solages District 22
  • Stacey G. Pheffer Amato District 23
  • David Weprin District 24
  • Nily Rozic District 25
  • Edward Braunstein District 26
  • Daniel Rosenthal District 27
  • Andrew Hevesi District 28
  • Alicia Hyndman District 29
  • Brian Barnwell District 30
  • Khaleel Anderson District 31
  • Vivian Cook District 32
  • Clyde Vanel District 33
  • Jessica Gonzalez-Rojas District 34
  • Jeffrion Aubry District 35
  • Zohran Kwame Mamdani District 36
  • Catherine Nolan District 37
  • Jenifer Rajkumar District 38
  • Catalina Cruz District 39
  • Ron Kim District 40
  • Helene Weinstein District 41
  • Rodneyse Bichotte District 42
  • Diana Richardson District 43
  • Robert C. Carroll District 44
  • Steven Cymbrowitz District 45
  • Mathylde Frontus District 46
  • William Colton District 47
  • Simcha Eichenstein District 48
  • Peter Abbate Jr. District 49
  • Emily Gallagher District 50
  • Marcela Mitaynes District 51
  • Jo Anne Simon District 52
  • Maritza Davila District 53
  • Erik Dilan District 54
  • Latrice Walker District 55
  • Stefani Zinerman District 56
  • Phara Souffrant Forrest District 57
  • N. Nick Perry District 58
  • Jaime Williams District 59
  • Charles Barron District 60
  • Charles Fall District 61
  • Michael Cusick District 63
  • Yuh-Line Niou District 65
  • Deborah Glick District 66
  • Linda Rosenthal District 67
  • Robert Rodriguez District 68
  • Daniel O'Donnell District 69
  • Inez Dickens District 70
  • Alfred Taylor District 71
  • Carmen N. De La Rosa District 72
  • Dan Quart District 73
  • Harvey Epstein District 74
  • Richard Gottfried District 75
  • Rebecca Seawright District 76
  • Latoya Joyner District 77
  • Jose Rivera District 78
  • Chantel Jackson District 79
  • Nathalia Fernandez District 80
  • Jeffrey Dinowitz District 81
  • Michael Benedetto District 82
  • Carl Heastie District 83
  • Amanda Septimo District 84
  • Kenneth Burgos District 85
  • Victor Pichardo District 86
  • Karines Reyes District 87
  • Amy Paulin District 88
  • J. Gary Pretlow District 89
  • Nader Sayegh District 90
  • Steven Otis District 91
  • Thomas Abinanti District 92
  • Chris Burdick District 93
  • Sandra Galef District 95
  • Kenneth Zebrowski District 96
  • Ellen Jaffee District 97
  • Aileen Gunther District 100
  • Kevin Cahill District 103
  • Jonathan Jacobson District 104
  • Didi Barrett District 106
  • John McDonald III District 108
  • Patricia Fahy District 109
  • Phil Steck District 110
  • Angelo Santabarbara District 111
  • Carrie Woerner District 113
  • D. Billy Jones District 115
  • Marianne Buttenschon District 119
  • Donna Lupardo District 123
  • Anna Kelles District 125
  • Al Stirpe District 127
  • Pamela Hunter District 128
  • William Magnarelli District 129
  • Jennifer Lunsford District 135
  • Sarah Clark District 136
  • Demond Meeks District 137
  • Harry Bronson District 138
  • William Conrad District 140
  • Crystal Peoples-Stokes District 141
  • Patrick Burke District 142
  • Monica P. Wallace District 143
  • Karen McMahon District 146
  • Jonathan Rivera District 149